sissejuhatus

Kaks suve järjest edasilükatud käik Ahvenamaale on nüüd lõpuks päevakorras.
Ahvenamaa: ca 6500 saart, autonoomne piirkond Soome koosseisus, ametlik keel on rootsi, pealinn Mariehamn, rahvast umbes 28 000 inimest.
Miks kuulub punt rootslasi Soomele? 1809 sõlmitud Fredrikshamni lepinguga loovutas Rootsi Venemaale hulga alasid, muuhulgas Ahvenamaa. Sellest sai pool-autonoomse Soome hertsogiriigi osa. Krimmi sõja ajal löödi saarestiku militariseerimise pärast lahinguid ja 1856 piirkond demilitariseeriti. Esimese maailmasõja ajal käis sealt põgusalt üle Rootsi okupatsioon või rahuvalve, kuidas keegi tõlgendab. Igatahes ignoreerisid nad sõjaväe saartele toomise keeldu. 1919 esitasid ahvenamaalased petitsiooni Rootsiga liitumiseks. Rahvahääletusel oli selle poolt olnud 95% hääletanutest. Peamiseks põhjuseks soome natsionalism, mis omakorda oli tekkinud vastukaaluna venestamisele. Soomlased pakkusid saarlastele autonoomiat ja tüli anti lahendamiseks Rahvaste Liidule. Vaidluse tulemusena jäid saared Soome koosseisu, kuid tingimusteks olid nii ulatuslik autonoomia kui ka neutraalsus. Soome üllatuslik toetaja vaidluses oli Jaapan, kes mõtles oma saartele. Rootsi huvi Ahvenamaa enda territooriumiga liitumise vastu oli vähene, mille tõttu ahvenamaalased oma kultuurilises emamaas mõnevõrra pettusid. Praeguseks tunduvad nad olukorraga leppinud olevat.
Ahvenamaa ei allu ELi käibemaksureeglitele, mistõttu saavad seal peatuvad laevad oma poodides tax-free kaupa müüa. Mistõttu nad üldse seal peatuvadki. Öösel.
Järgmine
harjutust alga!

Lisa kommentaar

Email again: