sissejuhatus

Jan Mayen on saar. Norra saar. Veidi alla poole Hiiumaa suurune.
Koosneb valdavalt 2200+ meetri kõrgusest vulkaanist nimega Beerenberg, mis purskas viimati 1985. Mehitatud 18-liikmelise militaar- ja meteoroloogiajaama meeskonnaga. Suviti on rahvast murdu, kuni 35 inimest. Triivjääga võivad saarele saabuda karud. Golfi hoovus hoiab temperatuuri keskmiselt mõnusalt pluss ja miinus kuue vahel. Päikesepaistestatistika järgi on tegemist eriliselt trööstitu kohaga. Ilm koosneb peamiselt udust.
Ligitõmbav on see, et sinna ei saa. Puudub regulaarne transpordiühendus ja ebaregulaarühenduse kasutamiseks pead olema kas saarel resideeruva meteoroloogi pereliige, lugu tegema minev ajakirjanik või saarel uurimistööga tegelev teadlane. Oma transpordiga kohale ujumiseks tuleb läbida kas 500 km arktilist ookeani Gröönimaalt, 600 km Islandilt või 1000 km Norrast alates. Jäises meres on korralikud lained ja ujuvad jääkarud. Kaasa tuleks võtta Norra valitsuse lubatäht.
Alates 2010. aastast tohib randuda ainult ühes kohas. Telkida tohib ka ainult ühes kohas, sealsamas. Või kahes. Karm looduskaitse, millele lisandub ammuste Hollandi vaalaküttide jäetud artefaktide kaitse.
Jan Mayen võis olla algne Svalbard, millise nime all tuntakse täna Teravamägesid. Saar esines veel mitmete nimede all, kuniks üks Amsterdami kartograaf selle umbes 1620 laevakapten Jan Jacobszoon May järgi Jan Mayeniks ristis. Millegipärast see nimi jäi. Teise maailmasõja ajal käis seal paras trall.

Sigurður ehk Siggi on Islandi mees ja tal on jaht, mis peab hästi vastu jäämere lainetele. Jaht on teinud neli tiiru ümber maakera, ehitatud 1996. Kahe kuni kolme ööpäevaga sõidab Põhja-Islandilt Jan Mayenile ja seda 1-3 korda aastas. Peale võtab 10-12 inimest, neist kaheksa lõbureisijat. Olles alates märtsist 2014 järjekorras oodanud, olen juunis 2016 üks neist kaheksast.
Infoks saadetud 10-leheküljelisest juhendmaterjalist võib aimata, mis varasematel reisidel on nihu läinud. Füüsiline vorm on osutunud liiga kehvaks. Omavahel on tülli mindud. Laagriaskeldustes pole kaasa löödud. Õnnetused on juhtunud ilma reisikindlustuseta inimestega. Kindlustus ei ole katnud sekeldusi arktilistel aladel väljaspool üldsusele tuntud territooriume. Saarele on ära eksitud. Oma alpinistivõimeid on üle hinnatud. Merehaigeks on jäädud. Kaptenile on vastu hakatud. Piisavalt sooje riideid pole kaasas olnud. Aga võib-olla ka mitte.
Aurora-Aktika kodulehe pildid näitavad, et mõnikord on päike välja tulnud.

Reis Jan Mayenile kohustab üksiti väisama Islandit, mis saab müstilise põhjamaa maastiku konkursil juba pelgalt fotode järgi kindla esikoha.

Järgmine
saabumine

Lisa kommentaar

Email again: