Muraka raba

Sest lugesin Juhan Lepasaare raamatut"Sooradadel".
28. juuni, saabumine Varessaarde
Tudulinnas elab üks suur ja üks väike metskits.
Tee Tudulinnast Iisakusse on lukku pandud.
Parkimise kohast on kaks kilomeetrit mudast teed Varessaare metsaonnini. Jälgede järgi otsustades on keegi mööda teed oma karuga jalutanud. Pole mahti sellesse süveneda, sest kõik sääsed on siin ja kogu tähelepanu kulub vehklemisele. Unustasin osta küüslauku, mida sääskedevastases võitluses soovitati taskus kanda. Onni juures pole kedagi.
Õhtupäikeses raba helendab ja hingab välja kihulasi. Laukaid pole näha. Orienteerumisabina tähistavad Varessaaret kolm üksikut kõrget kuuske, millest üks on küll mänd.
Jään kaheks ööks Varessaarde esialgu plaanitud ringihulkumise asemel, sest esiteks tuleoht, teiseks perforeeritud põlv.
29. juuni
Kidurate mändide ja rammusate kihulaste vahel etendub päikesetõus pilve. 
Õhk on lindude sädinast paks. Pilvepeegelmaastikud Ilusatel laugastel.
Pärast vaheuinakut jalutuskäik mööda rabaserva Mäurassaare suunas. Raba on nüüd pilves ja morn. Leian loomaradu ja sellise masina raja, mis jätab maha kaks roobast. Suur valge liblikas lehvib raja kohal ja hiljem ka teisi, väiksemaid pruune, mille näidisisendi hommikul isikutuvastuseks üles pildistasin. Kodus jääb isend siiski tuvastamata, aga Eestis olevat ka üle 2000 liblikaliigi. Mustikad on valmis.
Jõuan rajani, mille juures kaitseala silt. Sinna saab siis, kui enne Varessaaret kolme tee hargnemise kohast otse sõita. Kõnnin kruusa mööda autoni, et võtta sealt kolm liitrit vett. Sai ka hommikul rabast vett toodud, aga kui ma juba nagunii seal olen. Päike paistab selga. Sääski enam metsas palju pole, ju olen populatsioonile halvasti mõjunud.
Loen läbi Vahur Afanasjevi telliskivipaksuse „Serafima ja Bogdani“.
30. juuni, põige Selisohu
Kõva tuul, mis pilvi laiali ja sääsed peitu ajab. Osalisest päikesest hoolimata põgenen tuule eest tuppa sööma. Onn on hästi varustatud ja hiljuti remonditud, aga keegi on juba jõudnud ühe akna lõhkuda. Külalisteraamatus on lisaks eestikeelsetele ka paar inglisekeelset ja mitu venekeelset sissekannet. Mõni külastaja ei ole pidanud paljuks oma suguelunditest pilt joonistada. Intiimekshibitsionism paistab olevat rahvuspõhine.
Kaitseala on ümbritsetud uuest rahvusmaastikust – metsata metsamaast. Piiri sees on raiumine keelatud, aga kuulu järgi muudetakse järjest kaitsealade kaitse-eeskirju, et lagendamist lubada. Mäetaguse suunas seisab suur osa metsa küll veel püsti, kuid teedele on veetud värsket kruusa ja teeservadesse rajatud ladustamistaskud. Siin-seal, tundub, et eramaal, on tehtud harvendusraiet ilma kõikehävitava harvesteri osaluseta.
Teele jääb Selisoo, Järvamaa Seli raba nimekaim. Lähenen teiselt poolt kui eelmisel korral, lubatud kemmergut pole näha. Kõrval taluhoovil lehvib sinimustvalge viirg. Laudtee on libe, selle kõrval sildid eesti ja vene keeles. Hakkame ilmselt nõukogudemaa traumadest üle saama.
Ida-Virumaa on teadagi venelased ja kaevandused. Tegelikult on seal veel suuri salapäraseid rabasid, päris palju püstiseisvat metsa ja kena lainjas maastik. Ida-Viru rabade eeliseks on, et pildimotiivid on uued, mitte juba sadadelt piltidelt tuttavad. Kõik rabahuvilised ju teavad seda Viru raba üksikut mändi keset laugast, Kakerdaja rajalookeid enne Kakerdi järve ja küüvitsat Riisa raba suure lauka kohal.
Jõhvis on pilves, kõva tuul ja +16 kraadi. Inimesed on jopedes. Haljalas on päike, rünkpilved, kõva tuul ja +16 kraadi. Inimesed on lühikestes pükstes.
Eelmine
metsaluure Hiiumaal
Järgmine
ELFiga Võilaiul

Lisa kommentaar

Email again: