saabumine

Kuidagi ebakindel on uksest välja minna.
Kaasas pole ei telki ega magamiskotti. Selle asemel on korralikud linnariided. Mida õieti paneb selga ontlik turist, kui sooja on 11–23 kraadi?
Läbi hämu läheneb Itaalia rannik, pilves avaneb ümmargune auk ja sellest pudeneb välja kollakat päikesevalgust.
Ebakindel on ka seetõttu, et pärast mitut korda Itaalias tundus, et peaks seda keelt ka vaatama. Tulemusena saan häirivalt palju aru, aga oskan häirivalt vähe rääkida. Keeleõppimine iseenesest on juba päris hästi selgeks saanud (neile, kes viljelevad haridusmüüti, nagu oleks mõni aju mõne teema jaoks sobivamalt ehitatud kui mõni teine). 
Kui keegi tahab ideid, mille abil õppida itaalia keelt, siis siin valik allikaid.
Duolingo, saab mõningase sõnavara ja hulga kasutuid lauseid stiilis ”see kollane pastakas on nummi”, arvutimänguna veidi sõltuvust tekitav.
Youtube’i ”Easy Italian” videod, räägivad inimesed tänavalt st loomulik keel, tõlge ja itaaliakeelne tekst all, boonusena kirjalik materjal (see viimane on ”Easy Greek” videotel küll parem), mõistlik vaadata üht videot 3–4 korda, mõnikord ainult kuulates, mõnikord originaali või tõlget kaasa lugedes.
Jupiteris näidatud sari ”I cuori” (südamed), Itaalia 1960ndate ärritav šovinism, aga keel on selgelt hääldatud ja lihtne.
Alessandro Barbero taskuhääling ”Il podcast di Alessandro Barbero”, ajalugu, mis esitatud viimset päeva kuulutava pastori paatosega, veidi sarnane islandi ajaloopodcastiga ”Í ljósi sögunnar“ (see viimane on ilma paatoseta). 
Teaduspodcast „Scientificast“, igas osas mitu teemat, energeetikadilemmast kasside maitsemeeleni.
Taskuhääling „Coffee Break Italian“, vana kooli õppemeetod ebaloomulike dialoogidega, aga saab selgeks elementaarsed turistiväljendid ja veidi aimu grammatikast.
Mõni e-raamat, nt Gianrico Carofiglio „Il passato è una terra straniera“. Krimka, ca 25% on loetud.
Cambridge’i ülikooli kodulehel on hea sõnastik, annab lisaks tõlkele ka väljendeid.

Saabunud on palju juhiseid auto parkimiseks. Ilmselt inimestele, kes ei tea täpselt, kuhu nad tulevad. Materas on midagi, mis Tallinnas kunagi ei õnnestunuks ehk autojuhtide elu on ebamugav. Parkida tuleb küla servas, külas sees sõidavad autoga ainult James Bond ja tema rüblikutest sõbrad. Liinibuss jääb ka küla serva.
Matera on üks vanimaid asustatud kohti. Sajab veidi vihma. Varbad saavad kohe märjaks.
Ööbime hotellis, mille kohta Maria kirjutas kunagi Edasis nii: „Asub Matera kõige vanimas linnaosas ja kõik hotellitoad on koopad, kus inimesed elasid juba ligi 9000 aastat tagasi. Need ruumid on koos Jeeriko ja Aleppoga vanimate osadega maailma vanimad pidevalt asustatud paigad. Selles hotellis ööbimine oli alates loomisest juba paar aastat mu üks unistusi, kus elu jooksul ära käia. Hotelli teeb unikaalseks see, et see on maksimaalse tundlikkusega restaureeritud ning säilitatud on võimalikult originaalselt koopa siseruumid. Lisaks serveeritakse kohalike farmerite toitu lihtsates serviisides, nii nagu seda aastatuhandeid on tehtud. Ei mingit niisama peenutsemist, eesmärk on mitte ilusaim toit, vaid maitsvaim. Koopad on valgustatud küünlavalgusega ja puidust kääksuvate luukide ning uste vahelt on kuulda katkematut linnulaulu ja hotelli vastas kanjoni põhjas lookleva oja vulinat. Minu elu kõige parem vanniskäik toimus siin koopa sügavuses võlvide all."
Novot. Maria kirjutas ka Puise nina linnutornist ja seal me oleme juba kaks korda käinud.
Saame oma koopa kätte. Igal pool põlevad küünlad, vetsul pole ust ees. Voodist on vaade kanjonisse. Laual pudel veini ja puuviljad. Kraanivesi kõlbab juua. Suur vann kamina kõrval. Ei tasu nii väga looduskaitsjaid materdada, pole sel koopas elamisel viga midagi.
Kuna personali andmetel on kella kuueks kõik purjus, joome kohalikku koloriiti sulandumiseks ära pool pudelit hinna sisse käivat veini. Selle peale jääb vihma enam-vähem järgi. Päike paistab poolviltu pilve alt, teisel pool jõge kumavad kaljud ebaloomulikult heledalt, valgus on kollakaslilla. Maastiku kohal võbeleb vikerkaar, taamal lööb aeg-ajalt välku. Veedame aega kirikuid vahtides kuni hakatakse õhtusööki andma. Purjus inimesi siiski pole. Pimedaks läheb hästi kiiresti.

Järgmine
Murghia Materana

Lisa kommentaar

Email again: