Uljaste-Aidu-Liiva

Hommikul veel ei saja, aga tassin kogu nodi igaks juhuks kohe katuse alla.
Mine sa tea, taevas on 50 halli varjundit. Kiire ärkamise ja tegutsemise tulemusena stardingi kell kaheksa nagu igal hommikul kavatsetud, aga harva õnnestunud.
Sondasse viib metsatee ja Sondas on poepeatus. Tsivilisatsiooni on täna nagu muda ja vett ei pea üldse tassima. Sonda kõrts on lahti reedest laupäevani, 22-05. Ei mingit teist hommikusööki.
Siit põhja poole on teemakohane käskkoht Matka! Selle lähedal Varja!
Kohe Sonda taga hakkab sadama. Pikka sirget kergliiklusteed Kiviõlli vaatan mütsinoka küljes rippuvate tilkade vahelt. Vana-Varinurme bussipeatuses esitan võimlemiskava. Lõhnab märja tolmu järele.
Tuleb tiirelda läbi Kiviõli Seikluskeskuse, kus lisaks mulle tiirleb ainult jänes. Edasi läbi õitsva õunaaia ja siis on linn. Kiviõlis on suured pargid, kitsad puudega ääristatud kõnniteed ja koledad majad. Konsumis võetakse just ahjust kapsapirukaid. Söön kassa taga pingil neist kaks ja ühe banaani. Saan näha, mida keegi ostab ja kuidas maksab. Nagu ka Sondas, toimub suhtlus eesti keeles, kusjuures mulle tundub nagu tarvitaks müüjad eesti keelt mingi väljakutsuva julgusega.
Kiviõlis elavad tuhamäed, meie energiamahuka majanduse vapiloomad. Ida-Virumaal põeb iga viies laps astmat, mida seostatakse põlevkivi kaevandamisega (KIKi rahastatud põlevkivi tervisemõjude uuringust). Sellegipoolest näeb põlevkivi kasutamise riiklik arengukava ajavahemikuks 2016-2030 ette põlevkivitööstuse laiendamist, mis siis, et see on vastuolus säästva arengu seadusega.
Linna taga sadu lõpeb, aga matkajal on siiski võimalus ennast vastu märgi oksi ja lehti hõõruda. Püssi kohvik on lahti ainult tellimisel, aga poest saab veel süsivesikuid ja värskat.
Vana raudteetamm, mõned lehmaaiad. Sadu jääb järele. Aidu karjäärimaastik algab silmapiirini monokultuurse ja silmipimestavalt kollase rapsiväljaga. Siinne põlevkivikaevandus hävitas kolm küla. Sinka-vonka kruusateed. Vihm. Madal mets. Sinise veega kanalid. Saaks lõigata, aga käin viksilt kogu raja. Kuhja otsa ronides paistavad Kiviõli tuhamäed ilusti kätte. Lõkkekohani lohistatakse ennast parvel. See lõkkekoht on veidi rohkem Kauksi poole kui paberkaardile märgitud.
Vihma, väheste pauside ja söögimajade kinnioleku tõttu olen kummaliselt vara kohal. Kell alles pool viis. Pean veidi aru, kas minna järgmise lõkkekohani, aga ei. Panen hoopis kuivad sokid. Vaatan vihma. Dürrenmatt lõppes juba Roelas. Eeldasin, et vanamees peab kauem vastu.
GPS ütleb 31,6 km.
Eelmine
Soosaare-Uljaste
Järgmine
Aidu-Liiva-Alulinna

Lisa kommentaar

Email again: