fyri vestan

Lumepiir on eilsega võrreldes veel allapoole tulnud.
Nipernaadi vaatab kodu poole. Piletki juba olemas.
Enne lähen läände. Streymoyl on rada, mille nimi on „fyri vestan“ ja millest leian internetis kolm eri kujuga rajajälge. Salvestan kõik gepsu. Pidi olema esirea vaade mägedele. Ja milline vaade.
Rada algab kusagilt Skeiðsskarðilt ja läheb Norðradalurisse. Jätan auto suuremasse parkimistaskusse tee äärde, mille sissejuhatuseks ütleb silt, et tegemist on kitsa mägiteega ja oldagu ettevaatlik. Ega ma mööda seda pikalt sõita ei tahaks küll, sest lisaks kitsusele on tee üleni lumine. Viib Sornfelli otsa, mille tipus valged munad NATO radarit tähistavad.
Alguses on vana külatee, seejärel rada üle mäe. 767 meetri kõrgune Skælingur vaatab mulle esiti otsa, siis kuklasse. Maa on kaetud õhukese lumekihiga, millest värvid läbi kumavad. Päike kukub jupiti siia ja sinna. Jänes on käinud. Kuigi päev on tuuline, on mägede vahel kausis enamus aega tuulevaikne ja muidu vaikne. Ainult kusagil kohab meri ja lambad võtavad sõna.
Üle mäeserva avaneb vaade Vágari saarele ja puntrale Streymoy lumistele tippudele. Vágari küljes on trollnaise sõrm. Jälle üks, kes saari minema tahtis vedada, aga nii merepõhja vajus, et üks käsi veel Vágarit kahmab. Kolturi saar peaks eluka kukalt kujutama. 11 inimest on sõrme otsa roninud ja mõni seda üritades surnuks kukkunud.
Rida korralikke suuri kivikuhjasid juhatab järgmise kuruni. Üle selle on jälle uus maailm. Seekord kahe lambaga. Vaade on Hesturile, Kolturile, Sandoyle ja isegi kõige lõunapoolsem saar Suðuroy paistab ära. Lambad on usinalt radu teinud, millest ükski ei lähe kokku ekraanilt näha oleva joonisega. Vastu silmi paistva päikese tingimustes on ka keeruline eristada kivikuhjasid niisama serva peal seisvatest kividest. Need viimased on trollid ja nad trollivad matkaradu. Muidugi minusugune vana otsemon ei lase ennast sellisest pisiasjast nagu kadunud rada suurt segada. Natuke nuputamist on ainult seetõttu, et oru põhja on veetud mitu oja ja järve, millest tahaks ujumata mööda saada.
Järgmise serva tagant paistab maja ja maja tähendab teed. Pärast laskumist viib teeni mudarada. Teel on ees kapitaalselt lukus värav. Sellest üle roninud, saab lugeda, mis on teisel pool sildile kirjutatud. Phuhh, öeldakse ainult, et kalapüügiks on luba vaja. Lähenevad neli hobust. See on Norðradalur ja siit on kõige kiirem viis tagasi autoni saada mööda teed vantsida. Päike mõistab, et mälukaart hakkab jälle täis saama ja kaob pilve taha. Kitsas mägitee on jäässe läinud. Millegipärast kestis see 7-kilomeetrine matkarada 19 kilomeetrit.
Eelmine
Oyndarfjørður-Elduvík ja tagasi
Järgmine
Trælanípa vaade

Kommentaarid

  • Grete ja Vanaema  •  6. november 2019
    Me jäime juurdlema, mitu hobust on pildil. Trolli sõrme leidsime üles. Lambad on väga fotogeenilised! Vahetasime Vanaema juures lambipirne ja sõime kooki mandariinidega :) Mõnusat matka jätku!
  • Anneli  •  6. november 2019
    neljandat hobust tasub otsida kõige lähema hobuse parema külje varjust :)
  • Kylli  •  6. november 2019
    Millal koju? ....
  • Anneli  •  7. november 2019
    19

Lisa kommentaar

Email again: