saabumine

On mingisugune imelik „Külasta Euroopat"-aasta.
Müncheni kesklinnas rongipeatusest väljatulijatele vaatavad ammuli sui kujud ülevalt pähe. München ise on karge, päikesepaisteline ja hommikuselt õdus. Itaallaste kohviku peale paistab päike. Grupp kohalikke noori ajab sädistades mingit oma asja.
Nagu plaanitud, jäävad vanad, 7-8 aastat vanad tennised prügikasti ja saan uued asemele. Kannad käisidki juba vastu asfalti. Kolme tunniga saab Kaufingerstrasse läbitud ühes ja teises suunas, kott nodi täis ja aeg lennujaama tagasi minna.
Müncheniga tutvutud, mõistlikud hinnad, sõbralikud inimesed. Grüssgott!

Inimesed ronivad mõnikord vette elama, näiteks Soomaal või Mekongi deltas või Veneetsias. Erinevalt Soomaast ja Mekongi deltast Veneetsia vajub. 4 mm aastas. Merevee tase aga tõuseb. Lisaks on avastatud, et linn vajub viltu – Apuulia laam libiseb vaikselt Apenniini poolsaare alla. Nii kirjutab viimane Geo. Kunagi saab sellest veealune linn.
Reisi ettevalmistuste käigus sai läbitud esimene pool Veneetsia ajaloost.
Siin on sündinud Marco Polo, elanud Casanova ja surnud Richard Wagner. Oma kohalolekuga on linna austanud Dante, Petrarca, Hemingway, Dickens, Proust, George Sand ja Alfred de Musset, Balzac, Marc Twain, Audrey Hepburn, Ignatius Loyola, Assisi Franciscus, lugematu hulk kuulsaid itaallasi ja karjakaupa muid tuntud ja tundmatuid kujusid.
Mis veel? Võimalik, et maailma esimene avalikest vahenditest finantseeritav tervishoiukorraldus, juba keskajal arenenud seadusandlus ja suhteliselt demokraatlik valitsemissüsteem (sealhulgas notarid, kellest üks registreeris 12. septembril 1316 kolme lõvikutsika sünni doodžipalees)
Esimene juudi geto. Sõna pärineb itaaliakeelsest sõnast „ghettare" – valama ja tuleb sellest, et saarel, kuhu juudid 1516 asustati, oli valukoda. Saarel seepärast, et tulekahju korral ei leviks tuli naabermajadele. Eraldi asustati juudid aga põhjusel, et pea kõik linna elanikud olid 14. sajandil mingiks hetkeks liigkasuvõtjatega hädas ja korraks aeti juudid üldse linnast minema. Kui neil lubati tagasi tulla, pandi nad turvalisuse huvides pisut silma alt ära ja nad pidid Veneetsias viibides kandma kollaseid märke või mütse. Süsteem balalaika. Sakslased ei leiutanud midagi oluliselt uut.
Pärast saarestiku asustamist 5. sajandi alguses oli Napoleon esimene, kellel see vallutada õnnestus. Taustal käis mujal Põhja-Itaalias pidev madin, Veneetsias aga ainult aeg-ajalt katk või tulvavesi
Ainus kaubaartikkel, mida veneetslased ei vahendanud, vaid ainult importisid, oli vili. Inimene ei ela üksipäinis kalast.
Varastasid idamaadest sambaid, kujusid ja konte.

Lennujaama ees piletiautomaadi juures on mees, kes soovib juhendada automaadi kasutamisel. Tema räägib rõõmsalt veneetsia, mina hispaania-itaalia-inglise keelt, mõlemad jääme tulemusega rahule.
Üürifirma on veel lahti, saan võtme ja lahti rahapakist. Kõhutunde järgi orienteerun majani. Korter on kena, klaver, nagu lubatud, on lukus.
Kuna olen Veneetsia ajalooga jõudnud alles 15. sajandi algusse, tundub alguses justkui midagi vahelt ära olevat. Kuid ei, midagi pole muutunud. Kitsad tänavad, millel kaht kätt laiali sirutades oleks võimalik puudutada mõlemal pool majaseina, on täis keeltepaabelit ja ammulisuiseid võõramaalasi, kes kõik on kuulnud, et tegemist on maailma kõige ilusama linnaga. Kaubandus õitseb, nagu ta seda läbi kogu ajaloo on teinud.
Gondeljeer püüab paarikesele sõitu maha ärida (80€) ja vuristab puhtas inglise keeles ette nimesid, kes kõik mööda seda kanalit on sõitnud: Casanova, Vivaldi, Tintoretto, ... Ehtepoe müüjanna saadab tapva pilkunoole midagi ostmata lahkuvate turistide tagumikesse.
Markuse väljak on paksult täis inimesi, kelle vahele mahub ainult pisut loojuvat päikest. Harry's Bar on ka rahvast ja jutukõma pungil. Klišee näeb ette bellini joomise, prosecco virsikumahlaga.
Tänavad on pimedad ja viivad kõik jonnaka järjekindlusega Markuse väljakule. Kindlameelsuse abil pääseb siiski Riatlo sillalt üle Suure Kanali ja tagasi kodulähedasse pitsarestorani.
Eelmine
mõte
Järgmine
laguunil

Lisa kommentaar

Email again: